Sarımsak Tozu

2

Sarımsak Tozu Faydaları

Sarımsak Tozu, sarımsak tüketiminin en pratik çözümüdür. Sarımsağın konulduğu bütün yemeklerde kullanılabilir ve lezzet bakımından taze sarımsakla arasında pek bir fark bulunmaz. Saklama koşullarına dikkat edildiği halde uzun zaman dayanabilir. Koku bakımından ise kurutulmamış sarımsaktan daha az kokar. Kullanım kolaylığı olduğu için vakit sıkıntısı yaşayanlar tercih etmektedirler. Faydası ise diğer yeşil sarımsak ile aynıdır. Sanayi tipi şarküteri ürünlerin de sarımsak tozu sıkça kullanılmaktadır. Saklama koşulları ise baharatlarla aynıdır. Cam kavanozda gün ışığı almayan yerde saklanmalıdır. Yine nemli ortamda ve ağzı açık saklanmamalıdır. Üzeri açık bırakıldığında nemlenir ve lezzeti, kokusu sekteye uğrar.

Sarımsak tozu Yapılışı:
Evde sarımsak tozu yapmak çok kolaydır. İstenilen ölçüde hazırlanabilir. Biz burada 300 gr sarımsak tozu tarifi vereceğiz. Sarımsaklarımızı kabuklarından tamamen arındıralım ve baş kısımlarında bulunan tepecikleri temizleyelim. Bunu yapmamızın nedeni, sarımsak tozunun rengini olduğundan daha güzel yapabilmek içindir. Bu işlemin ardından sarımsakları yuvarlak şekillerde doğrayalım.
Doğramış olduğumuz sarımsakları yağlı kağıt sermiş olduğumuz fırın tepsisine yayalım. Bu aşamada sarımsakların üst üstte gelmemesine dikkat edelim ki iyice pişsinler. 200 derecelik fırına koyalım ve iyice kuruyana kadar kavuralım. Sarımsakların rengi değiştiğinde ve ele alınınca sert bir hal aldığında sarımsaklar iyice kurumuş demektir. Bu işlem sona erdiğinde fırın tepsisinden sarımsakları bir bez veya tülbent içerisine alalım. Sarımsaklar iyice soğudukları zaman tülbenti yada bezi bohça haline getirip bir havan içerisinde un halini alana kadar iyice dövelim. Aynı işlem blender ile de yapılabilir. Un halini alan sarımsak tozunu 30 dakika kadar oda sıcaklığında dinlendirelim. Son olarak sarımsak tozunu karıştırıp cam kavanoz içerisine koyalım ve kapağını kapatalım. Sarımsak tozunun aylarca tazeliğini koruması için karanlık odada saklamak en idealidir. Yemeklere lezzet katacak olan sarımsak tozu tüketime hazırdır.

Sarımsak Tozu Nedir, Nasıl Üretilir Ve Satış Çeşitleri Nelerdir?
Kurutulmuş sarımsak, taze sarımsak kullanılarak kurutulup üretilen ve üretim sonucunda elde edilen kurutulmuş toz üründür.Taze sarımsak kurutulmadan önce yaklaşık %80 civarında su içerir. Kurutma ile kurutulan taze üründeki su oranı çok düşük değerlere indirilir. Kurutma sonucunda yaklaşık 5 kg sarımsak kullanılarak 1 kg kuru sarımsak elde edilir. Kurutma esnasında üründeki su buharlaşır ve ürünün öz kısmı kalır. Bu sebeple kuru sarımsak besin değerleri özellikle karbonhidrat, vitamin, protein, yağ ,aroma gibi oranlar çok yükselmiştir.

Aşağıda sarımsak tozu üretiminin nasıl gerçekleştiği hakkında bilgi alabilirsiniz.

Sarımsak tozu 0-1 mm: Taze sarımsak gerekli ön işlemlerden geçirilerek kurutulur. Kurutma sonrasında çıkan Kurutulmuş sarımsak, özel kırma sistemleri ile öğütülerek sarımsak tozu elde edilir.

Sarımsak Tozu Ne İşe Yarar: Sarımsak Tozunun Faydaları

sarımsak tozunun faydaları

Sarımsak tozu tuz ile karıştırılarak yapılan bir baharattır. Bu baharatın sağlık için pek çok faydası vardır. Başlıca faydaları şunlardır:

1. Kolesterolü düşürür:

– Sarımsak tozu özellikle düşük LDL diğer adıyla kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. Aynı zamanda HDL yani iyi kolesterolü artırır.

– Trans yağlar yüksek miktarda alındığında; yani doymuş yağların çok sık tüketildiğinde kolesterol düzeylerinde yükselmeye yol açar. Bu da ateroskleroz gibi birçok sağlık sorununa neden olabilir.

– Sarımsak tozu özellikle kolesterol hastalarına önerilir. Kolesterolü dengeleyen en etkili çözümlerden biridir.

2. Kan şekerini düşürür:

– Sarımsak tozu, doğal olarak kan insülin düzeylerini yükseltmeye yardımcı olur.

– Yüksek kan şekeri için ideal bir çözümdür. Özellikle diyabet belirtilerini kontrol etmeye yardımcı olmak için şeker hastalarına önerilir.

3. Kan basıncını azaltır:

– Sarımsak tozu kan basıncını azaltmada da son derece etkilidir. Kan akışını hızlandırır ve kan basıncını azaltır.

– Kan damarlarının rahatlamasına yardımcı olan sarımsak tozu damar hastalıklarının oluşmasını engeller.

– Sarımsak tozu yemeklere eklenebilir. Salatalara ve çorbalara da eklenmektedir.

4. Anti inflamatuar özellikler:

– Sarımsak tozu iltihap ile mücadeleye yardımcı olan en etkili anti inflamatuar ajanlardan biridir. Bu nedenle bronşit ve rinit gibi enflamatuar bozuklukların tedavisinde oldukça yaygın olarak kullanılır.

– Sarımsak içerisinde bulunan sülfür bileşikleri ile pek çok sağlık sorunun tedavisinde etkilidir.

5. Mineral ve vitamin açısından zengindir:

– Sarımsak tozu oldukça besleyici birçok vitamin ve mineraller içerir. Bu içeriği ile oldukça sağlıklı bir besindir.

– İçerisindeki yararlı bileşenler ile genel sağlığı da korur.

6. Anti kanserojen özellikleri vardır:

– Sarımsak, vücuttan serbest radikallerin ve zararlı toksinlerin atılmasını hızlandırır. Ayrıca antioksidanlar açısından da zengindir.

– Kanserli hücreler tümör büyümesine yol açan serbest radikaller nedeni ile oluşur.

– Sarımsak tozu kanseri önlemeye yardımcı olurken aynı zamanda kanserli hücrelerin yayılmasını engelleyen antioksidanlar içerir.

– Ailede kanser vakası varsa sarımsak tozu düzenli olarak yemeklere ve salatalara eklenerek tüketilebilir. Hastalığın oluşmasını engeller.

7. Kemik sağlığını geliştirir:

– Sarımsak tozu östrojen eksikliğini gidermeye de yardımcı olur. Östrojen eksikliği kemik bozulmaları ile doğrudan ilgilidir. Kemik sağlığını korumak için de sarımsak tozu kullanılabilir.

– Menopozal kadınlar üzerinde yapılan bir çalışmada kuru sarımsak özünün (toz veya kıyılmış sarımsak) östrojen eksikliğini azalttığı ortaya çıkarılmıştır.

– Sarımsak ve soğan gibi gıdalar osteoartrit oluşmasını engeller ve bu hastalığın belirtilerini hafifletir.

8. Uyarıcı özellikleri vardır:

– Sarımsak gibi sarımsak tozu da etkili bir uyarıcıdır. Bu özelliği ile çeşitli hastalıkların oluşmasını engeller.

– Uyarıcı özellikleri içerisinde bulunan allium maddesinden kaynaklanır.

9. Bağışıklık sistemi destekleyicisi:

– Sarımsak tozu içerdiği C vitamini ile vitamin eksikliklerini giderir. Böylelikle bağışıklık sistemini güçlendirir ve çoğu hastalığa karşı güçlü bir koruma sağlar.

10. Sindirim sistemini geliştirir:

– Sarımsak tozu lif yönünden oldukça zengindir. Lif içeriği ile aynı zamanda sindirim sistemi fonksiyonlarını da korur. Sindirim sorunlarını engeller.

– Besinlerin sindirilmesini kolaylaştırır ve kabızlık gibi sorunların oluşmasını engeller.

Sarımsak tozu aynı sarımsak gibi bazı faydalara sahiptir. Bu nedenle salatalarda, yemeklerde ve çorbalarda sık sık kullanılabilir. Evde de sarımsak tozu hazırlanabilir. Sarımsak kurutulup toz haline getirilir. İçerisine biraz tuz eklenerek karıştırılır. Bu karışım beslenme düzeni içerisinde kullanılır. Bağışıklık sistemini güçlendiren ve hastalıklara karşı koruma sağlayan sarımsak beslenme düzeninde mutlaka olması gereken besinlerden biridir.

Toz Sarımsak Nerelerde Kullanılır?
Sarımsak tozu aşağıdaki alanlarda kullanılabilir.

Hazır çorba içerisinde, sarımsak tozu kullanılmaktadır,

Bulgur ve pilav karışımları içerisinde, sarımsak tozu kullanılabilir,

Sarımsak tozu sebze aroması veya koku verici olarak kullanılmaktadır,

Et tavuk, balık, çiğköfte ve köfte harçlarında sarımsak tozu kullanılabilir

Sarımsak tozu büsküvi kek, kraker gibi ürünlerin içerisinde kullanılabilir,

Makarna, mantı ve erişte hamuruna katkı olarak yada ürünün içerisinde kullanılabilir,

Kuş ve evcil hayvan yemi içerisinde kullanılabilir,

Sarımsak Tozu Toptan Fiyatı Ne Kadar?
Sarımsak tozu firmamızın toptan satışını yaptığı bir üründür. ucuz, kaliteli sarımsak tozu alımını firmamızdan yapabilirsiniz.

Sarımsak tozu fiyatları, stoklarımızda olduğu sürece, her ay aylık fiyat listemizde güncellenmektedir.  Toptan sarımsak tozu fiyatı almak için veya satın almak için sipariş formunu doldurursanız sizinle irtibata geçeriz. Sarımsak tozunu perakende alımlarınız için iletişime geçin..

Toz Sarımsak Nerede Satılır, Nasıl Satın Alabilirim?
Sarımsak tozunu kutu, paket veya çuvallar ile satılmaktadır.

Sarımsak Tozu Faydaları Nelerdir?
Kurutulmuş sarımsak, taze ürünün uygun şartlarda gerekli ön işlemlerden geçirilerek kurutulması ile üretilmiştir. Kurutma sonucunda kurutulan üründeki suyun buharlaşması ile ürünün özü kalır ve doğal kuru sarımsak içindeki besin değerleri, aroma, vitaminler, etken maddeler, taze doğal haline oranla çok yükselir. Aynı miktar taze sarımsak tüketmek ile kurutulmuş sarımsak tüketmek arasında besin değerleri açısından çok farklılık vardır ama faydalar açısından ise istisnai durumlar dışında, doğal taze sarımsak neye iyi geliyorsa kuru sarımsak aynı konuda faydalıdır denebilir.

Paylaş

Yazar Hakkında

2 yorum

Yorum Yaz