Ginseng Tozu Çayı Hazırlanışı ?

0

Ginseng Tozu Çayı Nasıl Hazırlanır?
Zencefile benzeyen kök kısmını rendeleyerek ya da dilimleyerek kendinize bir çay hazırlayabilirsiniz. Rendeleme yoluyla çay yapacaksanız iki su bardağı suya bir çorba kaşığı kadar rendelenmiş kök koymanız yeterlidir. Dilimleyerek yapmak isterseniz aynı miktarda suya beş dilim kök koymanız uygun olur.

Ginseng tozu ile çay yapmak istiyorsanız o zaman da iki bardak su için bir tatlı kaşığı ginseng tozu kullanmanız gerekir. Çayı hazırlarken kullanacağınız yöntem demleme olmalıdır. Bitkiyi asla suda kaynatmayın. Kaynamış suyu ocaktan aldıktan sonra 2-3 dakika dinlendirin ve sonra içine bir tatlı kaşığı ginseng tozu atın. Beş dakika kadar demleyin ve ardından süzerek başka bardağa alın. Çayınız artık içilmeye hazırdır. Uzun süre demlemeye bırakırsanız tadı acılaşır. Çayınızı bal ile tatlandırarak içebilirsiniz.

Ginseng Çayı Nasıl Yapılır?

Ginseng çayı yapmak için öncelikle zencefile benzeyen ginseng kökünü ince dilimler halinde hazırlamanız gerekiyor. Bazı kaynaklarda ginseng çayı için bitkiyi rendelemek gerektiği yazıyor ancak hem dilimle hem rendelenmiş ginsengle çay hazırlamak mümkün. Başlangıç olarak 2 büyük bardak (kupa) çay için 1 yemek kaşığı rendelenmiş ginseng veya 4-5 ince dilim ginseng kullanabilirsiniz. Daha sonra demine ve tadına göre bu miktarları değiştirebilirsiniz.

Çayı hazırlamak için “metal çay demleme topu” kullanabilirsiniz. Demleme topunuz yoksa ginsengi bardağa koyun, suyu kaynattıktan sonra ocaktan alın ve 2 dakika soğumasını bekleyin. Hafifçe soğuduktan sonra bardağa dökün. Yaklaşık 6 dakika demledikten sonra süzüp içebilirsiniz. Daha uzun bekletirseniz çayınız daha demli olacaktır. Suyu hafifçe soğutmadan kaynar olarak bardağa dökmeyin. Kaynar su ginsengin faydalı içeriğini önemli oranda azaltır. Ginseng çayını balla tatlandırabilir veya aynı şekilde demlenen yeşil çayla karıştırarak içebilirsiniz.

Piyasada ginseng tozu, paketlenmiş ginseng dilimleri ve poşet ginseng çayı bulabilirsiniz. Daha önce toz ginsengle hazırlamadım ancak dilimlere göre daha yoğun olduğundan 1 büyük bardak çay için 1 çay kaşığı toz ginseng kullanarak deneme yapabilirsiniz. Çayın demine göre miktarı azaltabilir veya arttırabilirsiniz.

 

Paylaş

Yazar Hakkında

Yorum Yaz