Sarımsağın Etkili Olduğu Hastalıklar

0

Sarımsağın Etkili Olduğu Hastalıklar

 

Tam netleşmemiş

 

 1. Kulak iltihabı
 2. Soğuk algınlığı
 3. Parazitler (Barsak kurtları)
 4. Peptik ülser
 5. Yumurtalık iltihabı
 6. Mantari enfeksiyonlar

 

 

 

Etkili

 

 

 1. Damar Tıkanıklığı
 2. Yüksek Trigliserid
 3. Antikanserojen
 4. Ayak mantarları
 5. Bronşit
 6. Taşikardi
 7. Yüksek tansiyon
 8. Yüksek kolesterol
 9. Kas tutuklukları
 10. Kanser gelişimini engelleyici (meme, mesane, karaciğer)

 

 

 

 

Sarımsak Tansiyon

 

Sarımsak daha önce de belirtildiği gibi tarihin ilk çağlarından beri hastalık tedavisinde kullanılmıştır. Günümüzde yapılan araştırmalar sarımsağın boğaz, mide, mesane ve barsak kanseri, kalp-damar rahatsızlıkları, kandaki yüksek serum kolestrolü ve trigliserid seviyesini düşürücü, kanın damarlardaki pıhtılaşmasını engelleyici, yüksek tansiyonu düşürücü, vücudu enfeksiyonlara karşı koruyucu ve bağışıklık sistemini geliştirici, iltihap giderici, şeker düşürücü, allerji ve astımda etkili, barsak kurtlarını düşürücü etkisi olduğunu göstermektedir. Sarımsağın yukarıda belirtilen rahatsızlıkları gidermedeki etkileri üzerinde çok sayıda klinik araştırmalar yapılmıştır.
Soğan ve sarımsağın, damarlarda kanın akıcılığını arttırdığı ve kan kolesterolünü düşürücü etkileri olduğu ve bu nedenle bol soğan ve sarımsak yemenin damar sertliğine bağlı kalp hastalığına karşı koruyucu olduğu bildirilmiştir.

 

Yoğurt en iyi kalsiyum kaynağıdır. son yıllarda yapılan çalışmalar, tansiyon yükselmesinde kalsiyum yetersizliğinin rolü olabileceğini belirtmektedir.bu nedenle, sarımsaklı yoğurt bir yandan kalsiyum sağlaması, diğer yandan sarımsağın etkisiyle tansiyonun düzelmesine yardımcı olmaktadır.

Paylaş

Yazar Hakkında

Yorum Yaz