Sarımsak Çayı Nedir ?

0

Sarımsak Çayının Faydaları

Sarımsak çayının faydalarına geçmeden önce çeşitleri ve öz geçmişi hakkında genel bilgi verelim.

Çin soğanı, Frenk soğanı, yeşil soğan ve pırasayla aynı aileden gelmekte olan sarımsak bitkisinin insanlıkla birlikte bulunduğu 7000 yılı aşkın tarihi bulunmaktadır.

Aslı Orta Asya’dan gelmekte olan bu bitki Akdeniz bölgesinde uzun zamandan beri bulunmakta ve Avrupa, Afrika’da da bir baharat olarak kullanılmakta ve bilindiği üzere Antik Mısır’da hem yemek malzemesi hem de doğal bir ilaç hammaddesi olarak kullanılmıştır.

Sarımsak Çayının Faydaları

Sarımsak çayı içerisinde bulundurduğu sayısız sağlık verici madde ile insanların günlük hayatlarından eksik etmemesi gereken içeceklerden bir tanesidir.

  • Sarımsağın Faydaları Nelerdir başlığındaki makaleyi okuyarak sarımsağın mucizevi faydaları hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Antik çağlardan beri kullanılan bu bitkinin kendisi kadar çayının da faydaları saymakla bitmez ve sarımsağın birçok kullanım alanından biridir.

Bağışıklık sisteminin desteklemekten, saç sağlığına kadar insan vücudunda birçok görev alabilen sarımsak çayının faydalarını derinden işlediğimizde siz de bu mucizevi çayı mutfağınızdan hatta günlük diyetinizden eksik etmeyeceksiniz.

Sarımsak Çayının Sağlığa Faydaları

Sarımsak çayının faydaları başta tansiyon olmak üzere, bağışıklık sistemi, kansere, vücudu temizleye pek çok sayabiliriz.

Düzenli şekilde sarımsak çayı tüketimi savunma sistemini korur ve hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

Bağışıklık Sistemini Destekler ve Doğal Bir Enfeksiyon Temizleyicidir

Eğer bugün insanlık tarihinde sarımsak çok büyük bir önem taşıyorsa bu sarımsağın sahip olduğu yararlardan ve en önemlisi bağışıklık sistemini destekleyen ve enfeksiyon temizleyen özellikleridir.

Sarımsak çayınınsa sahip olduğu anti viral, anti bakteriyel, anti mantarsal özellikleri onun tüm enfeksiyon çeşitleri karşısında işlevsel kalmasını sağlar.

Ayrıca virüslerin, mantarların, bakterilerin neden olduğu cilt üzerindeki sağlık problemleri de sarımsak çayıyla çözüme ulaştırılabilmektedir.

Sarımsak çayının üzerine yapılan araştırmalar yalnızca virüslerin veya bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlardan değil mantarların, kurtçukların ve maya mantarlarının neden olduğu enfeksiyonlar için de yapılmaktadır.

Mesela sarımsak çayının içerisinde bulunan ajoene adı verilen bir madde Candida Albicans adı verilen bir maya mantarının enfeksiyonunu önlemektedir.

Başka bir örnek olarak sarımsak çayının içerisinde bulunan bileşimler pseudomonas aeruginosa adı verilen bir bakterinin enfeksiyonunu önlemektedir.

Sarımsak Çayı Kanseri Önler

Sarımsak çayının faydalarına ek olarak, sarımsağın kanseri önlemedeki rolü belki de en bilinen olmasıdır.

Bilim adamları istisnai anti kanser özelliklerinin sarımsağın hidrojen sülfit olarak bilinen maddenin üretimini artırması ile ilgisi olabileceğine inanmaktadırlar.

Bilim adamlarının prostat göğüs ve kolon kanserini içeren bir dizi kanseri önlemede sarımsağın neden bu kadar etkili olduğunu düşünmelerine bu hidrojen sülfit üretimi neden olmaktadır.

Prostat Kanserini Engeller

Ulusal Kanser Enstitüsü:‘’Birçok nüfus çalışması artan sarımsak alımı ile mide, kolon, özofagus, pankreas ve göğüs kanserleri gibi belirli kanserlerin azalan riski arasında bir bağlantı olduğunu göstermektedir.’’

Bu enstitünün yaptığı bir çalışmada her gün 10 gr(yaklaşık 2 çay kaşığı) ya da daha fazla sarımsak, soğan ya da yeşil soğan yemenin büyük oranda prostat kanserini engelleyebildiğini ortaya koymuştur. Fakat bu sarımsak çayının önleyebileceği tek kanser türü değildir.

Case Western Reserve üniversitesinde yürütülen başka bir araştırma sarımsağın kalın bağırsaktaki poliplerin ortaya çıkma oranını azaltabileceğini belirtmiştir.

Çinde yapılan diğer nüfus çalışmaları göstermiştir ki sık sarımsak tüketimi özofagal ve mide kanseri riskini azaltmaktadır. Bu riskin tüketilen sarımsak miktarı arttıkça düştüğü görülmüştür.

Sayısız Durumlara Karşı Koruma Sağlayarak İltihaplanma İle Mücadele Eder

Araştırmalar gösteriyor ki sarımsaktaki anti enflammatuar bileşenlerin kas ve iskelet sistemleri ve solunum sistemine de yararlı olabileceğini göstermektedir. Sarımsaktaki bileşenleri içeren 2 sülfür, dialil sülfit ve tiakremonon anti artritik özelliklere sahiptir.

Sarımsak çayı ayrıca alerjik solunum iltihaplanmaları ile ilgili olarak enflammatuar etkiler geliştirdiği görülmüştür. Şaşırtıcı bir biçimde sarımsak çayındaki sülfür içeren bileşenler obezitenin enflamatuar yönlerine de yardımcı olabilir.

Yağ hücreleri preadiposit adındaki ilk safhadan adiposit denilen safhaya kadar ilerlemedikçe yüzde yüz gelişmezler. Tahmin edebileceğiniz gibi sarımsaktaki sülfür bileşenlerinden birisi sayesinde sarımsak bu süreci durdurur.

Sülfür bileşeni 1,2 , vinil-ditin ya da 1,2-DT’dir ve 1,2-DT nin etkisi iltihaplanmayla ilişkili görülmektedir. Bu ilgi çekicidir çünkü iltihaplanma giderek obezitenin bir parçası olarak tanımlanmaktadır.

Zehirli Maddelerin Vücuttan Arındırılmasına Yardımcıdır

Sarımsak çayının birçok sağlık yararından biri de bu gıdanın zehir giderici olarak da kullanılabilmesidir- -Vücudu toksinlerden temizlemek için herkesin yapması gereken aşırı derece önemli bir yöntem.

Karaciğer sağlığı açısından sarımsak çayının yararları karaciğer sağlığı ve birçok organ açısından çok olmasına rağmen bunun üstün etkilerinin bir nedeni sarımsak çayının vücuttan toksinleri çıkarmadan sorumlu karaciğer enzimlerini aktive ettiği bilinen sayısız sülfür içerikli bileşen içermesidir.

Bir diğer nedeni ise karaciğerin hasar görmesini önlemede bütünleyici bir rol oynayan 2 önemli besini, alisin ve selenyumu içermesidir.

Ayrıca birçok kanserin, çevredeki toksinlere maruz kalması sonucunda DNA’nın hasar görmesinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Bu açıdan sarımsak çayı birçok kanserin engellenmesinde görev almaktadır.

Sarımsak Çayı Kilo verdirir mi ?

Faydaları saymakla bitmeyecek kadar çok olan sarımsağın en çok bildiğimiz yönü, doğal bir antibiyotik olduğudur. Ancak her açıdan faydalı olan sarımsak ile ilgili en çok merak edilen şey de, zayıflamaya etkisi olup olmadığıdır. Kış aylarında grip ve çeşitli hastalıklardan korunmak için tüketmeniz tavsiye edilen sarımsak çayının zayıflamaya yardımcı olup olmadığını merak ediyorsanız, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Sarımsağın zayıflamaya etkisi olduğunu hepimiz biliyoruz, dolayısı ile sarımsak çayı da bu konuda başarılı bir içecek. Özellikle ünlüler dünyasında, sarımsak çayı tüketerek, doğal yollardan kilo verenlerin sayısı oldukça fazla. Ancak sarımsak çayı, tek başına kilo vermeye etkili olmaz. Bunun yanında yediklerinize dikkat etmeniz ve mutlaka spor da yapmanız gerekiyor. Bunları atladığınız takdirde, sarımsak çayı, vücudunuzu mikroba karşı korumaktan başka bir işe yaramaz. Sarımsak çayını hazırlarken tatlandırmak için içerisine zencefil de ekleyebilirsiniz. Ancak dikkatli olun, internette birçok sitede, tarifte sarımsakların ezilmesi gerektiği yazıyor. Oysa sarımsak çayı, sarımsaklar bütün olarak demlenmelidir. Zencefil de aynı şekilde çayın içerisine bütün olarak atarsanız, sarımsağın o keskin kokusu da azalacak ve çay daha lezzetli olacaktır. Sarımsak çayı,sarımsağın yoğun kokusu nedeniyle, pek hoş bir kokuya sahip olmayabilir. O nedenle,sarımsak çayını evde olduğunuz saatlerde tüketmelisiniz. Akşam içten sonra hazırlayacağınız sarımsak çayı kürünü, yatana kadar birkaç bardak şeklinde tüketebilirsiniz. Ancak tansiyon problemi olanların, bu çay kürüne başlamadan önce yine de doktorlarına danışmalarında yarar var.

Sağlık İçin Sarımsak Çayı Tarifi

Sarımsak güçlü kokusu nedeni ile genellikle yemekten kaçınılan ama gerek saç bakımı olsun gerek kalp hastalıkları riskini düşürme olsun pek çok faydası olan bir doğal bir antibiyotiktir. Alerjilere karşı vücudun direncini arttırır, kan şekerini düzenler yüksek tansiyonu ve kolesterolü düşürür.

Bu çok özel faydaları ile farklı kültürde yüzlerce yıldır sağlık sorunlarına karşı en sık kullanılan doğal ürünlerin başında yer almıştır. Hazırlaması çok basit olan sarımsak çayı ile vücudun toksinlerden temizlenmesine yardımcı olmakla kalmayıp sindirim sorunlarına da iyi gelir.

Vitamin ve mineral deposu olan sarımsak zararlı mide parazitlerinin temizlenmesine yardım eder. Kalp sağlığını koruyarak  gribe iyi gelir. Enfeksiyonlara karşı vücudun direncini arttırır. Gaz giderici özelliği vardır.Sinüsleri açar. Çayın buharı ise bronşitin etkilerini hafifletir.

Yukarıda saydığımız bir çok faydanın sahibi olan sarımsak çayı tarifine geçecek olursak…

Sarımsak çayı nasıl yapılır ?

Sarımsak çayı zayıflatırmı faydaları nelerdir?

Yazılı ve görsel medyada sarımsak çayının zayıflama için kullanımı ve sağlığa faydaları hakkında sürekli bir biçimde yazılar çıkıyor. Hollywood yıldızlarının ve özellikle de dünyaca ünlü sinema sanatçısı Angeline Jolie’nin zayıflamak için sarımsak çayının kilo verdirici ve yağ yakıcı etkisinden faydalandığı haber konusu oluyor. Yerli ünlüler de sarımsakla zayıflama yolunu keşfettiler. Fahriye Evcen, Banu Zorlu, Bengü gibi sarımsak çayı kullanan ünlüler Bizler de sarımsak çayı zayıflatırmı sorusuna yanıt aradık ve sarımsak çayının faydaları olarak sadece kilo vermek amacıyla değil, aynı zamanda kalp, damar, tansiyon, parazit dökmek için ve beyin sağlığına yararları nedeniyle sağlık alanında geniş bir kullanım alanının olduğunu keşfettik. Ayrıca sarımsak çayı nasıl yapılır ve hazırlanır sorularına yanıt olarak ta mucize çay sarımsak çayının yapılışı ve hazırlanışını Dr. Ender Saraç formülüyle sizlerle paylaşıyoruz.

garlics arımsak sağlıga faydalari

Sarımsak Çayı Zayıflatırmı

Sarımsak gerçekten mucizevi bir bitkidir. Sarımsağı genelde yemeklerde çeşni katıcı olarak kullanan bir milletiz. Özellikle sarımsaklı yoğurda bayılırız. Ancak sarımsak yağı ve sarımsak çayı gibi sarımsaktan yapılan diğer ürünler de bir diş sarımsağın tüm faydalarını içlerinde taşıyorlar. Özellikle yüksek tansiyon sorunu olanlara günde bir diş sarımsak yemeleri önerilir. Ancak sadece yüksek tansiyona bitkisel çözüm değil, fazla kilolara bitkisel çözüm yolu olan sarımsağı tüketmeliyiz.

Sarımsak çayı koku yaparmı?

Sarımsağı yerken belki de en istenmeyen etkisi keskin kokusudur. Sarımsak ağız kokusuna neden olur ve bunun nedeni sarımsağın içerdiği kükürttür. Ancak sarımsak zayıflatıyor ve bir şekilde sarımsağı zayıflamak için kullanmamız gerekiyor. Buna da çözüm olarak sarımsak çayını öneriyoruz. Sarımsak çayı koku yapmaz ve sizleri sosyal ortamlarda kötü ağız kokusu ile zor durumda bırakmaz.

Dr. Ender Saraç gibi ünlü sağlıklı yaşam ve zayıflama uzmanları zayıflamak için ve yağ yakmak amacıyla sarımsak çayı içilmesini tavsiye ediyorlar. Dr. Ender Saraç’a göre hızlı yağ yakmak için sarımsak zayıflama çayının aç karnına günde 3 kez sabah, öğle ve akşam öğünlerinden 20 dk evvel içilmesi yeterli oluyor.

Sarımsak çayının içerisine zayıflatıcı etkisini artırmak için zencefil, bal, limon suyu gibi doğal malzemeler ilave edilmelidir. Sarımsak çayı elbette tek başına da kilo vermek için kullanılabilir ancak bu malzemeler hem tok tutar hem de termojenik (yağ yakıcı) etkiyi en üst seviyelere taşır.

Sarımsak çayı nasıl yapılır: Sarımsak çayının yapılışı ve tarifi

Gerekli malzemeler:
-1 adet taze zencefil kökü (küçük boy)
– 2 diş sarımsak (havanda ezilecek)
– 2 çay kaşığı süzme bal (çiçek balı)
– 2 çay kaşığı limon suyu
– bir fincan su

Bir fincan suyu alıp bir cezvede kaynatıyoruz ve 5 dk kadar kaynamaya bırakıp ardından yukarıdaki malzemeleri suya atıp 3-4 dk kadar karıştırıyoruz. Daha sonra ocaktan cezveyi çekip çayı ılımaya bırakıyoruz. Ilıyan sarım

Sağlık İçin Sarımsak Çayı Malzemeler:

*3-4 parmak ucu kadar taze zencefil

*1 büyük bardak su

*2 iri diş sarımsak

*1 çay kaşığı limon suyu

Sağlık İçin Sarımsak Çayı Yapımı:

1 bardak suyu bir kaba koyun. Taze zencefili bu suda 6-7 dakika boyunca kaynatın.İçine 2 iri diş sarımsağı hafif ezerek atın. Bu şekilde yaklaşık 5 dakika boyunca demlensin. Karışımı süzün ve üzerine 1 kaşık limon suyunu ekleyin. Ilık sıcak arası için. Bu çayı günde 2 fincan ne çok aç ne çok tok olmayacak şekilde tüketin.

Paylaş

Yazar Hakkında

Yorum Yaz