Sarımsak Ekimi

0

Sarımsak Nasıl Yetiştirilir ?

Sarımsak Ne zaman ekilir?

Sarımsak ekimi için en uygun aylar sonbahar aylarıdır. İklim koşullarına göre ekim ayından ocak ayına kadar olan sürede sarımsak ekimi yapılabilir.

Sarımsak Toprak ihtiyacı nedir?

Sarımsak için en uygun toprak su geçirgenliği iyi olan killi topraklardır. Bununla birlikte ekilecek alanın güneş alması da önemlidir. Gölgede yumru gelişimi istenen düzeyde gerçekleşmez ve verim düşük olur.

Sarımsak Nasıl ekilir?

Bir yumrudan, sarımsakları dişler halinde ve kabuklarını soymadan ayırın. Kullanacağınız sarımsakların iri olmalarına dikkat eden. Ne kadar büyük diş kullanırsanız, sarımsaklarınız da o denli büyük olur. Sarımsaklarda oluşabilecek mantar hastalığı için ayırdığınız dişleri karbonatlı suda bekletin. Bu uygulama ile yetiştireceğiniz sarımsaklarda oluşabilecek mantar sorununu önleyebilirsiniz.

Toprağı hafifçe kazarak havalandırın. 15- 20 cm aralıklarla, her bir dişi ayrı ayrı toprağa gömün. Derinliği 6-7 cm olacak şekilde ayarlayın. Ekim işleminden sonra toprağın üzerini kompost ile kapatın. Kompost yerine bahçenizdeki kurumuş yapraklar ve otları kullanabilirsiniz. Kompost uygulaması kış boyunca toprağın ısısını korumasına ve yumrunun gelişmesine yardımcı olur. Son aşamada, ekim yaptığınız yerlere can suyunu dökün.

Yaklaşık 2 ay sonunda sarımsak filizleri toprak yüzeyinden görünür hale gelir. Kış boyunca filizlerin büyümesi durabilir. Ancak bu endişelenecek bir durum değildir. Toprak altında yumru kısmı gelişmeye devam eder. İlkbaharın gelmesiyle birlikte toprağın dışında kalan kısım yeniden büyümeye başlar. İlkbahardan sonra haftada bir sulama yeterlidir. Haziran ayı ile beraber sarımsaklarınızı toplamaya başlayabilirsiniz.

Paylaş

Yazar Hakkında

Yorum Yaz