Yirmidört Saat içinde Yediğiniz Sarımsağın Etkileri

0

 

Sarımsak yedikten sonra 24 saat içinde vücudumuzda neler oluyor?

1. saat: Vücudunuz sarımsağı sindirir ve içindeki besleyici maddeleri emer.

4. Saat: Sarımsağın içinde bulunan ve vücudunuzun emdiği besleyici maddeler vücudunuzdaki kanser hücreleri ve serbest radikallerle mücadele eder.

6. Saat: Metabolizma hızınız artar. Vücudunuzdaki yağlar erimeye başlar ve fazlalık sıvılar vücuttan atılır.

7. Saat: Sarımsağın antibakteriyel faydaları etkisini göstermeye başlar ve kan dolaşımına karışır. Sarımsak vücuttaki bakterilerle savaşmaya başlar.

10. Saat: Sarımsakta bulunan besleyici maddeler oksidasyon oluşma riskini azaltır.

24. Saat: Sarımsağın içindeki besleyici maddeler sayesinde:

 • Kolesterol düşer.
 • Kalp sorunlarına neden olan damar tıkanıklıkları önlenir.
 • Tansiyon dengelenir.
 • Sinir sistemi güçlenir.
 • Vücuda ağır metallerin girmesi engellenir.
 • Kemikler ve eklemler güçlenir.
 • Daha az yorgun hissedilir.
 • Vücudunuz daha atletik olur.
 • Sperm sayısını artırır.
 • Afrodizyaktır; cinsel isteği artırır.
 • Hücreler sağlığına kavuşur.
 • Bu süreç boyunca bolca su içmek, sağlıklı şeyler yemek, kolay sindirilebilen besinler, kırmızı et ve mutlaka tüketecekseniz rafine şeker tüketmek çok önemli.

6 diş sarımsağı kavurarak tüketin. Peki sarımsak nasıl kavrulur? Sarımsağı tepsiye koyun ve 350 derecede yumuşak kıvama gelene kadar pişirin. 6 diş sarımsağı yedikten sonra vücudunuzda harikalar yaratmasını bekleyin!

Doğal antibiyotik ya da ölümsüzlüğün sırrı olarak anılan sarımsak, tüm bu sözlerin hakkını veriyor mu dersiniz?

İçindeki birçok faydalı vitamin, mineral ve daha nice nefis madde sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmesinden tutun da hastalıkları hızla iyileştirmesine, saç sağlığını desteklemesinden diyetlerin en olmazsa olmaz isimleri arasında bulunmasına, sarımsağın faydaları saymakla bitmiyor, malumunuz. Öyle ki kadınları etkilemenin yolunun bile günde 2 diş sarımsak yemekten geçtiğini söyleyen araştırmalar bile çıkıyor.

Peki, bunca faydası olan sarımsak, vücuda girdiği ilk 24 saat içinde neler yapıyor? Buyurunuz, sözü uzatmadan sizi günde 6 diş kavrulmuş sarımsak yendiğinde bir sonraki güne kadar başınıza geleceklerin anlatıldığı araştırmaya doğru alalım.

Yirmibir saat sonra: Mideniz sarımsakları sindirmeye başlıyor

Kavrulmuş sarımsakları yediğinizde 1 saat içinde vücudunuz önce sindirime odaklanır elbette ve yediğiniz 6 diş sarımsağı mideniz bir güzel sindirmeye başlar. Bu da sarımsakların, vücut için besleyici bir hale gelmesi demektir.

İki ila Dört saat arası: Vücudunuz, sarımsağın salgıladığı antioksidanları algılamaya ve serbest radikallerle mücadeleye başlıyor

6 diş kavrulmuş sarımsak yerseniz, 2 ila 4 saat içinde vücudunuz sarımsağın içindeki faydalı maddelerden istifade etmeye başlar. Özellikle, sarımsağın antioksidan özelliği kendini hızlı bir şekilde belli eder ve bu sayede vücudunuz, birçok hastalığın oluşmasına neden olan serbest radikallerle savaşmaya başlar.

Üstelik sarımsak öyle güçlü bir antioksidandır ki yenmesinin üzerinden henüz 2 ila 4 saat geçmişken kanserli hücrelere bile meydan okumaktan çekinmez, mücadelesine hızla başlar

Dört ila Altı saat arası: Sarımsağın faydalarını algılayan vücut, dengelenmesi gereken seviyeleri düzenlemeye ve yağ yakımına başlıyor

İlk 4 saat içinde iyice sindirilen ve antioksidan etkisini devreye sokan sarımsak, vücuttaki 4-6 saat arasındaki sürede de boş durmuyor ve deyim yerindeyse alıyor sazı eline. Vücut, sarımsağın faydalı yanlarını iyice algılıyor. Bu sayede tansiyon ve kolesterol gibi vücutta dengede olması gereken tüm seviyeler düzenlenmeye, vücuttaki fazla su dışarı atılmaya başlıyor.

Bu ilk 6 saat içinde depolanan vücut yağının yakılmaya başlaması da sarımsağın en sevdiğimiz özelliklerinden oluyor.

Altı ila Yedi saat arası: Sarımsağın antibakteriyel özelliği gün yüzüne çıkıyor ve vücuttaki bakterilerle savaşmaya başlıyor

İlk 6 saat içinde sarımsağın antioksidan özelliği ve metabolizmayı hızlandırma etkisi kendini iyice gösterdikten sonra sıra geliyor antibakteriyel özelliğine. O da daha fazla vakit kaybetmeden devreye giriyor ve vücutta bulunan tüm bakterilerle mücadele ediyor.

Yedi ila On saat arası: Bu süre içinde sarımsağın vücuda sağladığı yararlı maddeler oksidasyon oluşmasına engel olmaya başlıyor

Sarımsağın içinde bolca bulunduğunu bildiğimiz faydalı maddeler 7 saatin ardından hücresel düzeyde etki etmeye başlıyor ve bu sayede vücudu oksidasyona karşı koruyor.

Peki, bu ne anlama geliyor? Sarımsak sayesinde hücrelerin, dokuların oksitlenme ihtimali en aza indiriliyor. Bu da kavrulmuş sarımsakların sirozdan kansere, şeker hastalığından böbrek iltihabına kadar birçok rahatsızlığa karşı vücudu korumasını, var olan hastalıklarınsa iyileşme sürecini hızlandırmasını sağlıyor.

On ila Yirmidört saat arası: Kolesterolün dengelenmesinden tutun da kemiklerin güçlenmesine kadar birçok büyük gelişme meydana geliyor

Sarımsağın vücutta gösterdiği ilk ve hızlı etkiler tamamlandıktan sonra, yani 10. saatin ardından sarımsak daha büyük etkileriyle boy gösteriyor. Şöyle ki:

 • Damarlar temizleniyor ve vücut, kalp ve damar rahatsızlıklarına karşı daha korunaklı hale geliyor.
 • Kan basıncı ve buna bağlı olarak da tansiyon dengeleniyor.
 • Vücudun kolesterol dengesi düzenleniyor.
 • Vücuda giren ağır metaller vücuttan uzaklaştırılıyor.
 • Yorgunluk hissinin yok olmasını sağlıyor.
 • Vücudun savunma mekanizmasını güçlendirerek bağışıklık sistemini daha dayanıklı hale getiriyor.
 • Kemiklerin güçlenmesine destek oluyor.
 • Sağlıklı hücrelerin ömrünü uzatıyor.

Sarımsağı nasıl kavuracağım derseniz: Kavrulmuş sarımsak nasıl hazırlanır?

Günde 6 diş kavrulmuş sarımsak yiyin, çünkü çok faydalı dedik hangi saatte başınıza ne gibi güzellikler geleceğini bir bir sıraladık. Aklınızda sarımsağı nasıl bu şekilde kavuracağınız gibi bir soru işareti varsa hemen cevabımızı verelim dedik.

Bir bütün sarımsağı alın ve keskin bir bıçak yardımıyla baş kısmını güzelce kesin. Sonra yine bütün halinde bir kabın içine alın ve doğru fırına verin. Üzeri renk alıp içi yumuşamaya başlayıncaya kadar pişirin ve işte bu kadar. Sarımsağınız bütün halinde piştikten sonra soğumasını bekleyin ve ardından 6 diş sarımsağı ayırıp afiyetle yiyin.

Önemli bir not: Yirmidört saat içinde vücudunuzda tüm bu etkilerin meydana gelmesini istiyorsanız gün boyunca yiyeceğiniz her şeye dikkat etmeniz gerektiğini unutmayın. Kavrulmuş sarımsakları yedikten sonra 24 saat boyunca bol bol su için, taze sebze ve meyveler tüketin. Ana yemek olarak da yine hafif, mümkünse kolayca sindirilebilir, protein açısından zengin yemekler tercih edin. Rafine, yani işlenmiş şeker ve gıdalardan da uzak durun.

Cinsellik ve üreme

Allicin maddesi içeren sarımsağın, sperm sayısını artırdığı ve kanın cinsel organlara akışını hızlandırır ve sperm kalitesini artırır. Ginseng, Uzak Doğu tıbbında yaklaşık 2000 yıldır kullanılan önemli bir bitkidir ve cinsel gücü artırmak üzere kullanılan bir köktür.

 

Bilinen en güçlü afrodizyaklardan biridir. Ginsengin cinsel isteği ve birleşme kapasitesini arttırmaktadır. Ginsengin libidoyu, cinsel performansı ve testislere kan akışını desteklediği bilinmektedir.

Siyah sarımsağın İnanılmaz faydaları

Siyah sarımsak faydaları: Ramazan'da halsizliğe çare

 • Kansere karşı koruyucudur.
 • Kalp sağlığını korur.
 • Beyin hücrelerini serbest radikal hasarına karşı korur.
 • Hafıza bozuklukları semptomlarını azaltır.
 • Bağışıklık sistemini destekler.
 • Karaciğeri korur.
 • Diyabet semptomlarını iyileştirir.
 • Kronik böbrek rahatsızlıklarında, tedavinin toksik etkisini azaltır.
 • Sindirim ve dolaşımı arttırır.
 • Tansiyonu düzenlemeye yardım eder.
 • Doğal mide koruyucudur.
 • Hiperlipidemi ve hiperglisemi durumlarını önlemeye yardımcıdır.
 • Yaşlanmayı geciktirir.
 • Antialerjiktir.
 • Saç ve cilt sağlığını korur.
 • Yorgunluğu önler.

Sarımsağın faydaları neler?

1. Bağışıklığınızı arttırır: Deney tüplerinde yapılan testlerde sarımsağın kanser hücrelerini öldürdüğü görülmüştür. Ayrıca bu teste dahil olan bazı insanlarda da aynı sonucu vermiştir. Yapılan araştırmada düzenli olarak sarımsak, sebze ve meyve yiyen bir grup kadında kolon kanseri riskinin % 35 azaldığı tespit edilmiştir. Ayrıca yapılan başka bir araştırmada ameliyat edilemeyecek durumda olan kolon, ciğer ya da pankreas kanseri vakalarında hastalar 6 ay boyunca sarımsak ekstresi aldıklarında bağışıklık sistemlerinin geliştiği gözlenmiştir.

2. İltihap sökücü olarak çalışır: Bu araştırmalarda gözlenmiştir. Eğer iltihaplı bir ekleminiz ya da kasınız varsa, sarımsak yağı ile ovun.

3. Kardiyovasküler sağlığı geliştirir: Hala sarımsağın kolesterol seviyesini arttırdığı yönünde bir kanı olsa da araştırmalar arterlerde ve tansiyonda olumlu etkisi olduğunu ortaya koydu. Uzmanlar kırmızı kan hücrelerinin sarımsak sayesinde sülfürden hidrojen sülfid gazına dönerek damarlarımızı genişlettiğine ve bu yollar kanın rahat akmasına yardımı olduğuna inanıyor.

4. Size daha iyi saç ve deri verir: Sarımsağın antioksidan ve anti bakteriyel etkisi akne kaynaklı bakterileri yok ederek cildinizi temizler. Bazı veriler sivilcenize sarımsak sürdüğünüzde yok olduklarını göstermiştir. Yalnız bu yanma hissi yaratabilir.
Ayrıca yine araştırmalar sarımsak jellerinin saç dökülmelerine iyi geldiğini gösterdi.

5. Yiyeceklerinizi korur: taze sarımsaktaki bu aynı anti bakteriyel oluşumlar besin zehirlenmesine yol açan salmonella ve E coli gibi bakterileri öldürür. Ama yine de sarımsağı yiyeceklerinizi temizleme için kullanmayın.

6. Mantar tedavisinde kullanılır: Sarımsak aynı zamanda fungus ile de savaşır. Eğer ayağınızda mantar varsa, ayağınızı sarımsak suyuna batırın ya da ayağınıza kaşıntı yaratan mantar ile savaşması için çiğ sarımsak sürün.

sarımsak cinsel gücü artırır mı? en çok fayda

Sarımsaktan en çok faydayı nasıl alırız?

Sarımsağı çayını yapmak için küçük parçalara ayırarak sıcak suya bırakabilir ve tadını bal ile kapatırken sarımsaktan faydalanmak biraz karışıktır. Onu ısıtmak ya da başka şeyler ile birleştirmek pH dengesini değiştirebilir. Allicin’den gelen enzimlerin çalışmak için birkaç dakikaya ihtiyacı vardır o nedenle sarımsağı kestikten sonra biraz bekleyin. En büyük faydayı çiğ sarımsaktan alırsınız. Ama eğer pişirmek isterseniz 60 dereceden fazla ısıtmayın. Yüksek ısı allicini öldürür o nedenle sarımsağı yemeklerinize pişmeye yakın atın.

Sarımsağı tüketirken nelere dikkat edilmeli?

Sarımsağın sağlığa faydası saymakla bitmez, ama beslenmenize birden çok fazla eklemeyin. Aşırısı, mide rahatsızlıkları, gaz, ishal, ağız kokusu ve kötü vücut kokusu yaratabilir.
Eğer çok miktarda taze ve kuru sarımsak ile temas ederseniz, derinizde karıncalanma hissedebilirsiniz. Sarımsaktan kaynaklı doku bozukluklarından kaçınmak için mutfak eldiveni kullanın.

Ender görülen bazı vakalarda, sarımsağın baş ağrısı, yorgunluk, iştahsızlık, kas ağrıları, baş dönmesi ya da astım atakları ve deri döküntüleri gibi alerjik reaksiyonları tetiklediği görülmüş. Dikkat! Kan seyreltici kullanıyorsanız, sarımsak tüketmek ilacın etkisini arttırarak pıhtılaşmasını zorlaştırabilir.

Sarımsağın cilde faydaları neler?

Eski zamanlardan bu yana sarımsağın faydaları hakkında uzun araştırmalar yapılmıştır. Yapılan araştırmalarda sarımsağın insan sağlığı üzerinde çok etkili olduğunu kanıtlamış. Özellikle kalp krizi riskini azaltmada ve çeşitli kanser hastalıklarına karşı koruyucu özelliği olduğu belirlenmiştir.

Sarımsağın neye iyi gelir

Cilt için kullanımı her bölgede ayrı şekilde olmaktadır. Genelde saçlar için sarımsak saf şeklinde veya yağı ile tedavi edilebilirken, cilt içinde çayı hazırlanabilir ya da sarımsak limon kürü hazırlanıp uygulanabilir. Sarımsak tek başına da cilt tedavisinde tercih ediliyor ama hassas cilt yapısına sahip kişiler için bu şekilde kullanılması pek önerilmiyor.

 

 

Sarımsak Saç Dökülmesi:

Sarımsak ya da sarımsak yağı saçların ihtiyacı olan mineral ve vitamini karşılayacak niteliktedir. Sarımsak yağını saç diplerinden uç kısımlarını doğru masaj eşliğinde sürüp bir gece bu şekilde bekletmelisiniz. Sarımsak yağının, saf sarımsak kadar etkileyici ve keskin kokusu yoktur. Rahatlıkla saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Sabah kalktığınızda saçlarınızı sarımsak özlü sabun veya şampuan ile yıkayıp iyi bir şekilde durulayın.

Sarımsak Akne ve Sivilceyede İyi Gelir:

Sivilce veya akneler için büyük bir diş veya iki tane küçük diş sarımsağın suyunu çıkartıp minik bir tabağın içerisine alın. Aynı ölçüde içerisine elma sirkesi ilave edip karıştırın. Küçük bir pamuk yardımıyla gözaltı hariç tüm cildinize bu kürü uygulayın. Sarımsağın antioksidan ve antibiyotik özelliği olduğu için cildin bakımını sağlayacaktır ve çıkan aknelerin, sivilcelerin giderilmesinde fayda sağlayacaktır.

Sarımsak yutmanın faydaları neler?

Sarımsak yutmanın faydaları neler?

 • Sarımsağı yutarak tüketmek hazmı kolaylaştırır.
 • Oluşan kanser hücrelerinin yayılmasını ve büyümesini engeller.
 • Vücudun gerek duyduğu tüm vitamin ve mineralleri sağlayarak vücut direncini arttır.
 • Soğuk algınlığına bağlı gelişen hastalıklara karşı yakalanma olasılığını azaltır.
 • Vücuda enerji vererek kişinin dinç kalmasını sağlar.
 • Halsizlik ve kronik yorgunluğa karşı iyi gelir.
 • Cinsel potansiyeli arttırır.
 • Saçlarda oluşan dökülmeyi engelleyerek saçların daha sağlıklı ve parlak bir görünüm kazanmasını sağlar.
 • Zehirlenmelere karşı faydası vardır.
 • Kireçlenmeye karşı faydalı olur.
 • Vücutta oluşan tüm iltihaplı hastalıklara karşı faydalı olur.
 • Kolesterol hastalığına karşı iyi gelir.
 • İdrar söktürücü özellik yaratır.
 • Kilo verme sürecine katkıda bulunmak mümkündür.
 • Vücutta var olan kesik ve yaraların iyileşme sürecini kısaltır.
 • Ciltte oluşan sivilce, akne, egzama gibi cilt hastalıklarını önler.

10 ay suda bekletilen sarımsak faydası ne

10 ay suda bekletilen sarımsak

Sarımsağın faydaları saymakla bitmez 10 ay suda bekletilen sarımsağın faydalarıaraştırılmış ve kanıtlanmıştır. Çiğ olarak yutulması çiğnenerek yutulmasının yanı sıra suda bekletilen sarımsağın faydaları:

Dövülmüş sarımsak suda en az 10 ay kadar bekletildiğinde mucize bileşiği “S-Alilsistein (SAC)”açığa çıkmaktadır. Bu mucize madde karaciğeri koruyucu, savunma sistemini güçlendirici, kanseri önleyici ve tüm kemoterapatik ilaçların istenmeyen yan etkilerini azaltıcı etkiye sahiptir.

Yağda eriyen sarımsak içeriği (Allicin) lipit düşürücü etkisinin yanı sıra aynı zamanda karaciğer hücrelerine karşı toksik etki yapabilmekte ve laktat dehidrogenaz enzimini artırabilmektedir. Halbuki suda erir sarımsak içeriği (S-Alilsistein) sitotoksik olmadan tüm faydalı etkileri sağlamaktadır.

Günümüzde teknolojin gelişmesiyle birlikte birçok yiyeceklerin hangi hastalıklar üzerinde etkili olup olmadığı araştırılmaktadır. Profesörlerin kanıtladıkları ve daha netleşmemiş olan ve üzerinde çalıştıkları hastalıklar vardır. Sarımsağın faydaları hangi hastalıklar üzerinde kesin etki gösterdiğini, neyin etkili olduğunu ve netleşmemiş (hala üzerinde çalışılan hastalıklar) incelenmektedir. Doğru ve dozunda kullanımlarla sonuç alabilirsiniz.Aksi taktirde fazla tüketimde başka rahatsızlıklara davatiye çıkarabilirsiniz.Sarımsağın Etkili Olduğu Hastalıkları birlikte inceleyelim.

Kesin Etkili

Damar tıkanıklığı, Yüksek trigliserid

Etkili

Antikanserojen, Ayak mantarları, Bronşit, Taşikardi, Yüksek tansiyon, Yüksek kolesterol, Kas tutuklukları, Kanser gelişimini engelleyici (meme, mesane, karaciğer)

Tam Netleşmemiş

Kulak iltihabı, Soğuk algınlığı, Parazitler (Barsak kurtları),Peptik ülser, Yumurtalık iltihabı, Mantari enfeksiyonlar.

Sarımsağın hastalıklara faydaları neler? beyaz saçlara sarımsak

Sarımsağın hastalıklara faydaları neler?

Kalp ve Damar Sağlığı

Sarımsağın kalp ve damar sağlığına etkisi üzerine yapılan çalışmaların büyük çoğunluğunda sarımsak doğal şeklinde değil toz, yağ ya da özüt formunda kullanılmıştır. Fakat bu, normal sarımsağın kalp ve damarlar için faydalı olmadığı anlamına gelmez. Tüm bu çalışmalardan çıkan ortak sonuç sarımsağın trigliserid ve total kolesterolü düşürdüğü (%7-%8 kadar) yönündedir.

Özellikle, damarların enflamatuar ve oksidatif stresten korunmasında oldukça etkilidir. Oksidatif stres bir hastalık değildir, vücuttaki antioksidanların sayısının, çeşitli hastalıklara yol açan veya gelişimine katkıda bulunan serbest radikallerin sayısından az olması durumudur. Oksidatif stres arttığında damar çeperlerinde plak birikimi oluşabilir veya var olan plakların hacmi büyüyebilir. İşte bu noktada, sarımsakta bulunan sülfür, oksidatif stresi azaltır, serbest radikallerin tahrip edici etkilerine karşı damarları korumaktadır.

Sarımsağın kalp ve damarlar için önemli olmasının bir diğer nedeni de pıhtılaşmayı önleyen “alojene” içermesidir. Alojene, kanda bulunan bazı hücrelerin (trombositler) yapışkan hale gelmesini önler ve damar içinde topaklanma riskini düşürür. Son olarak sarımsakta bol miktarda bulunan B6 vitamini damalara zarar veren homosistein seviyesini düşürür.

Tansiyon

Sarımsağa kokusunu veren “alliin” adlı bileşen, damarların daralmasına ve dolayısıyla kan basıncının yükselmesine neden olan “anjyotensin 2” adlı peptid hormonunu baskılar. Ayrıca kan inceltici özelliği ile kan dolaşımını kolaylaştırarak tansiyonun normal seviyelerde kalmasına yardımcı olur.

Tansiyonu düşürmek veya yükselmesini önlemek için sarımsağın faydası çoktur. Fakat sarımsak tüketirken dikkat edilmesi gereken 2 ana nokta var; ilki kanamanız varsa (adet dönemi gibi) veya olacaksa (ameliyat gibi) sarımsak tüketmemelisiniz. İkincisi ise kan basıncınız zaten düşükse sarımsak bunu daha da düşürerek sizi halsiz bırakabilir hatta bayılmanıza neden olabilir. Hipertansiyon tedavisi için düzenli ilaç kullanıyorsanız sarımsak takviyesi kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Anti Bakteriyel

Sarımsağın yararları arasında sayılan “anti bakteriyel ve antiviral” özellikleri, bitkinin sadece gıda olarak değil tedavi amaçlı olarak da bu kadar yaygın olarak kullanılmasını sağlamaktadır.

Sarımsak, bakteri ve virüslerin neden olduğu hastalıkların iyileşme sürecini hızlandırır. Hatta bazı araştırmalarda, antibiyotiğe dirençli bazı bakteriyel enfeksiyonların sarımsak tozu kullanılarak tedavi edilebileceği sonucu elde edilmiştir. Sarımsak tek başına bakterilerden kurtulmamızı sağlamasa bile vücudun bakterilere verdiği tepkiyi güçlendirir ve korunma mekanizmasına destek olabilir.

Kansere karşı çok etkili!

Çeşitli araştırmalarda, düzenli olarak çiğ veya az pişmiş sarımsak tüketmenin kolon ve mide kanseri başta olmak üzere çeşitli kanser türlerine yakalanma riskini önemli oranda azalttığı belirlenmiştir. Sarımsağın kanser hücresi oluşumu üzerine etkisi alanında yapılan 7 farklı çalışmayı inceleyen araştırmacılar, sarımsağın kolorektal kanser riskini %30’a kadar azalttığının altını çizmektedir.

Nezle ve gribe karşı

 

Nezlenin yaygın olduğu kış aylarında sarımsak tüketerek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir ve üst solunum yolunu etkileyen bulaşıcı hastalıklara karşı vücudun direncini arttırabilirsiniz.

Demir ve ferroportin proteini

Yapılan bazı yeni çalışmalar, sarımsağın demirin vücut tarafından metabolize edilmesine yardımcı olduğu yönünde sonuçlara sahip. Hücrelerde bulunan demirin, hücreden ayrılıp tekrar dolaşıma dönmesi için köprü işlevi gören “ferroportin” adlı protein miktarı düzenli sarımsak tüketilerek artırılabilir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Yorum Yaz