Sarımsak Ve On üç Faydası

0

Sarımsak ‘ın 13 İlginç Faydaları

Sarımsak keskin kokuyor ve bazı yemeklerde iyi, ama fazlası var mı? Neden bu kadar sıklıkla büyük, sağlıklı bir bitki olarak kabul edilir ? Birincisi, birçok tıbbi niteliği olan harika bir terapötik madde olan yaşamsal kimyasal bileşik allicin’e sahip. Allicin bileşiği, otu keskin kokulu ve kendine has bir koku veren kükürt içerir. Sarımsak sağlık yararları sayısızdır. Kalp hastalıklarıyla mücadele etmeye, soğuk savaşmaya, öksürmeye ve kan basıncını düşürmeye yardımcı oluyor .

Sarımsak Nedir?

Sarımsak, bilinen en eski tıbbi bitki çeşidi veya baharattır. Allium cinsine aittir ve Orta Asya’ya özgüdür. İnsanoğlu 3000 yıl önce bu sihirli bitkinin iyileştirici özelliklerini tanıdı. Pastörizasyonu keşfeden bilim adamı Sir Louis Pasteur,  1858’de sarımsakların anti bakteriyel özelliklerini etkili bir şekilde kullandı  .

Sarımsak Beslenme Gerçekleri

Birinci Dünya Savaşı’ndaki medikal cerrahlar, sarımsak suyunun sağlık yararlarını savaş yaralarını tedavi etmek için bir antiseptik olarak kullandı . İçinde fosfor, kalsiyum ve demir gibi faydalı minerallerin yanı sıra iyot , kükürt ve klor gibi az miktarda bulunan mineraller bulunur ve bunlar da karanfillerde bulunur . Organik bileşikler açısından allisin, allisatin 1 ve 2’nin ender kaynaklarından biridir.

Sarımsak Sağlık Faydaları

Sarımsakların sağlığa olan faydaları aşağıda ayrıntılı bir şekilde açıklanmaktadır.

Sindirimi Arttırıyor

Diyetinize günlük sarımsak eklenmesi, herhangi bir sindirim probleminin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur . Ot, bağırsakların iyi sindirim için normal şekilde çalışmasına yardımcı olur . Gastrik kanalın şişmesi veya tahrişi bile bir tedavi olarak sarımsak ile giderilebilir.

Diyabetleri Kontrol Ediyor

Diyabet böbreklere zarar verebilir, sinir sistemi işlevlerini engelleyebilir, kalp rahatsızlıklarına neden olabilir ve hatta görme yetersizliğine neden olabilir. Sarımsaktan alınan yağ, diyabetik hastaları bu yan etkilerden koruyabilir.

Kolesterol Seviyelerini Düşürür

İki çeşit kolestrol-LDL ve HDL arasında, insan sağlığı açısından kötüdür. Allicin bileşiğinde zengindir ki, LDL kolestrolünün oksitlenmesini etkili bir şekilde engeller. Yüksek kolesterol düzeyine sahip olan herkes bu bitkiyi günlük diyetlerine dahil etmelidir.

Hipertansiyonu Azaltır

Sarımsak, yüksek tansiyonu iyileştirmek için bitkisel bir katkı maddesidir. Yüksek basınç seviyelerine maruz kaldığında içinde bulunan allisin kan damarlarını rahatlatır. Aynı zamanda trombosit agregasyonunu azaltarak tromboza karşı savaşır.

Göz bakımı

Sarımsak, selenyum , kersetin ve C vitamini gibi besin maddelerinden zengindir ve bunların hepsi göz enfeksiyonlarına ve şişliklere yardımcı olur.

Kulak Ağrılarını Azaltır

Sarımsak, birçok antiviral, antifungal ve antibiyotik özelliklere sahip olduğundan, kulak ağrısını iyileştirmek için sıklıkla kullanılır. Onun yağı, karanfil suyunu sıkarak ve zeytinyağına ekleyerek evde üretilebilir . Karışım birkaç gün boyunca oda sıcaklığında tutulmalıdır, ancak eğer evde yapılıyorsa süresiz olarak kaydedilmemelidir.

Bağırsak problemlerini tedavi eder

Sarımsak, dizanteri, diyare ve kolit gibi bağırsak sorunlarını gidermektedir . Solucanları ortadan kaldırmada rol olağanüstü. Bağırsakta sindirime yardımcı olan faydalı organizmaların işleyişini etkilemez ancak bağırsaktaki zararlı bakterileri yok eder.

Soğuk davranır

Ham sarımsak soğuk algınlığı ve öksürükleri tedavi etmek için kullanılır. Soğuk algınlığının başlangıcında en azından iki tane ezilmiş karanfil yemelisiniz ki bu da soğukluğunuzun azaltılmasına yardımcı olacaktır.

Garlic2

Yaraları İyileştirir

Sarımsak enfekte yaralar üzerine bitkisel bir tedavi olarak yerleştirilebilir. Seyreltilmemiş meyve suyu cildi tahriş edebileceğinden, çiğ bir şekilde kullanmak yerine üç damla su ile karıştırılmalıdır .

Akne’yi Önler

Dünyadaki insanların yarısı, hafif ila şiddetli sivilce muzdarip. Sarımsak, sivilce izlerini tedavi etmek ve sivilcenin ilk gelişmesini önlemek için bal , krem ​​ve zerdeç gibi diğer maddelerle birlikte kullanılabilir . Sarımsak, cildi rahatlatıcı bir cildi için bir temizleyici ve bir antibiyotik madde gibi davranır.

Astımı kontrol altına alır

Haşlanmış sarımsak karanfil alternatif bir astım tedavisi olarak harika . Uykusuzlaşmadan önceki her gece , 3 haşlanmış sarımsaklı bir bardak süt , astımlı hastalar için daha sonra hafifletebilir. Astım atakları, malt sirke ile ezilmiş sarımsak karanfilleri ile de kontrol altına alınabilir .

Libido’yu arttırdı

Sarımsak, belirli Cinsel güçü artırıcı  özelliklere sahiptir, bu nedenle yararlı bu bitki etkili  yenilecisi olarak kullanılabilir . Sarımsakların sağlığa olan faydaları, hem erkek hem de kadınların libido seviyesini arttırdığı bilinmektedir. Cinsel aktiviteleri  yavaş olan insanlar, kendilerini sinir yorgunluğundan korumak için diyetlerinde veya ek formda sarımsak tüketmelidirler.

Paylaş

Yazar Hakkında

Yorum Yaz