Sarımsak Yağı Ne İşe Yarar ?

0

Sarımsak Yağı

Sarımsak yağı, sarımsakların yüksek ısıda pişirildikten sonra, soğutulup preslenmesi ile elde edilen bir yağ türüdür. Hazır alabileceğiniz gibi evde de yapılabilen sarımsak yağı, salataların içinde, sebze yemeklerinde ya da et yemeklerinin içinde kullanılabilmektedir. Sarımsak yağı, bölgesel olarak haricen de kullanılmaktadır. Antibakteriyal özelliği olan sarımsak yağı, aynı zamanda anti-mantar ve anti-viral özellik göstermektedir.

Sarımsak yağı, sarımsak ile aynı besin değerlerine sahip olabilmektedir. Yani bu durumda sarımsak yağı, karbonhidrat, yağ, protein, B6 vitamini, C vitamini, manganez ve fosfor minerali içermektedir.

Sarımsak Yağının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Sarımsak yağı, haricen kullanıldığında, özellikle saçlar için çok faydalıdır. Saçlara uygulanan sarımsak yağı, kepek oluşumunu önler ve saçları besler, dökülen saçların yerine yenisinin çıkmasını sağlar. Diş sağlığını da koruyan sarımsak yağı, akne oluşumu önler, cilde besler ve ışıltı verir. Sarımsak yağı, kulak için haricen kullanıldığında, kulak enfeksiyonlarının önüne geçer.

Sarımsak yağı aynı zamanda yenilebilir olduğundan, yenilmesi halinde de sağlığa bazı faydaları vardır. Sarımsak yağı, enfeksiyon ile mücadele eder, kalp sağlığını korur, kolestrolü dengeler, kardiovaskuler hastalıklara karşı korur ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

1.Sarımsak Yağı Kepek İyi Gelir

Sarımsak yağı, saçlarda oluşan kepeğin giderilmesine yardımcı olmaktadır. Kapsül şeklinde ya da sarımsak yağı şeklinde, saç üzerine uygulanan sarımsak yağı, kepek oluşumunu engeller ve saç derisinde oluşan pullanmayı giderir. Sarımsak yağı, saç derisindeki kaşıntıyı giderir ve kurumuş olan saç derisini nemlendirir.

2.Sarımsak Yağı Anti-Enfeksiyon İyi Gelir

Sarımsak yağı, enfeksiyon, bakteri ve mantarlar ile mücadele eder. Çünkü sarımsak yağı içeriğinde, anti-mantar, anti-bakteriyal ilaç özelliklerini bulundurmaktadır. Sarımsak yağı, patojenik enfeksiyonlar ve mantar enfeksiyonları riskini azaltır.

3.Sarımsak Yağı Diş Ağrısı İyi Gelir

Bir pamuk üzerine damlatılan birkaç damla sarımsak yağı, ağrıyan diş üzerine 10 dakika süre ile konulursa, diş ağrısını yarım saat ya da bir saat içerisinde dindirecektir. Bu işlem günde, 2 ya da 3 defa tekrarlandığında, diş ağrısı büyük oranda hafifleyecektir.

4.Sarımsak Yağı Kalbe İyi Gelir

Sarımsak yağı, tansiyonu düşürmeye yardımcıdır ve tansiyon üzerinde etkili bir besin kaynağıdır. Sarımsak yağı, tıkanmış olan kan damarlarındaki tıkanıklığın yoğunluğunu giderir ve arter sağlığını korur. Felç riskini azaltan sarımsak yağı, kandaki şeker seviyesini düşürmeye yardımcı olur.

5.Sarımsak Yağı Kolesterol İyi Gelir

Sarımsak yağı, kandaki kötü kolestrol düzeyinin düşürülmesine yardımcı olur ve kandaki trigliserid seviyesinin düşürülmesini destekler. Kanda kötü kolestrol yani LDL ve trigliserid seviyesinin artması, sağlığı olumsuz yönde etkilemektedir.

6.Sarımsak Yağı Kardiovaskuler Hastalıklarını İyi Gelir

Sarımsak yağı, kandaki kötü kolesterol seviyesini ve trigliserid düzeyini azalttığı için, kalp hastalıkları riskini de azaltmaktadır. Sarımsak yağı, dolayısı ile tüm beden sağlığını korumaktadır.

7.Sarımsak Yağı Saç Sağlığına İyi Gelir

Sarımsak yağı, saç dokusunu besleyen ve büyümesini sağlayan birtakım besin değerleri içermektedir. Bundan dolayı sarımsak yağı, saç derisi hastalıklarına karşı koruyucu etki göstermektedir. Sülfür bakımından zengin olan sarımsak yağı, vitamin E, vitamin C, vitamin B1 ve vitamin B6 gibi saç ve saç köklerini besleyen bileşenler içermektedir. Sarımsak yağında bulunan bu besin maddeleri, saçları güçlendirir, saçların kırılmasını ve dökülmesini önler. Kokusu çok ağır olsa da sarımsak yağının saç üzerinde inanılmaz etkileri bulunmaktadır.

Sarımsak yağı, saç köklerindeki kan dolaşımı döngüsünü desteklediği için, hem saçları güçlendirir hem de yeni saçların oluşmasını sağlar. Geceden masaj şeklinde saçlara uygulanan sarımsak yağı, sabaha kadar bekletilip yıkandığında daha olumlu sonuçlar verecektir.

8.Sarımsak Yağı Cilt Sağlığı İyi Gelir

Sarımsak yağı, cildi mantar enfeksiyonlarından, siğillerden ve nasır oluşumlarından korumaktadır. Sarımsak yağı, aynı zamanda, kasıklarda oluşan ve mantarların sebep olduğu kaşıntıların giderilmesine yardımcı olmaktadır. Sarımsak yağı, saç kıran adı ile bilinen mantar enfeksiyonu tedavi eder ve ayak mantarını iyileştirmeye yardımcı olur.

9.Sarımsak Yağı Kansere İyi Gelir

Sarımsak yağı, alil sülfür adı verilen, bir tür doymamış hidrokarbon radikal içermektedir. Alil sülfür, kanser hücrelerinin büyüyüp gelişmesini ve çoğalmasını durdurmakta oldukça etkilidir. Sarımsak yağı içermiş olduğu alil sülfür sayesinde, pankreas kanseri, yemek borusu kanseri, meme kanser, prostat kanseri, kolon kanseri ve mide kanseri riskini azaltır ve tedavi sürecini destekler.

10. Sarımsak Yağı Kulak Enfeksiyonuna İyi Gelir

Kulak enfeksiyonlarına sebep olan virüsler, ağrı, sinir bozukluğu ve sıkıntı gibi problemlere yol açabilmektedir. Kulak iltihaplarını gidermenin ya da hafifletmenin bir yolu ise, evde yapılmış sarımsak yağını ılık bir şekilde kullanmak olacaktır. Antiseptik, antiviral ve antibakteriyal özellikleri olan sarımsak yağı, kulak enfeksiyonlarının tedavisinde oldukça etkilidir.

11.Sarımsak Yağı Bağışıklık Sistemine İyi Gelir

Sarımsak yağı, kanser hücrelerinin vücuda yayılmasını önlediği için aynı zamanda bağışıklık sisteminin güçlü kalmasına da yardımcı olmaktadır. Sarımsak yağı, vücutta toksin özelliği olan civa birikmesini önlemektedir. Aynı zamanda sarımsak yağı, hemofili hastalığının tedavi sürecini desteklemektedir.

12.Sarımsak Yağı Bağışıklık Akne Yaralarına İyi Gelir

Akne ve sivilcelerden usanmış olanlar için ideal bir maske olan sarımsak yağı maskesi, özel masaj çamuru ile karıştırılarak cilde uygulandığında, sivilce, akne yara izi ve diğer yara izlerini iyileştirici etki gösterecektir.

Çok Fazla Miktarda Sarımsak Yağı Kullanmanın Bir Zararı Varmı ?

 • Şimdiye kadar bilinen herhangi bir yan etkisi olmayan sarımsak yağının, yine de doktora danışılarak kullanılmasında fayda olacaktır.
 • Bazı hassas bünyeye sahip kişilerde alerjik etkiler görülmesine sebep olan sarımsak yağı; çok fazla miktarda tüketildiğinde, nefes almada zorluk çekme, yüzde şişkinlik, dudak, dil ve boğazda şişkinlik şeklinde bazı alerjik belirtilerin oluşmasına yol açabilir.
 • Eğer, sarımsak yağı kullanıldığında (haricen ya da ağız yolu ile) şu problemler yaşanıyorsa, sarımsak yağı kullanımını acil bir şekilde durdurmak gereklidir; Ciltte kızarıklık, şişkinlik ya da kabarma gözleniyorsa, ciltte basit morarmalar ve kanamalar ya da burun kanaması ve diş eti kanaması gözleniyorsa, mide yanması, dudaklarda ve boğazda yanma hissi yaşanıyorsa, nefes almakta zorluk yaşanıyorsa, bulantı, kusma, ishal ve gaz problemleri yaşanıyorsa, diğer yandan, fazla ya da az miktarda olsun, sarımsak yağı tüketmek vücutta ağır bir koku oluşmasına sebep olacaktır.
 • Bunların dışında, herhangi bir ilaç kullanımı söz konusu ise, sarımsak yağı kullanılmadan önce, doktora danışılmasında fayda olacaktır.

Sarımsak Yağı Besin Değerleri

30 gram sarımsak yağı için besin değerleri şu şekildedir;

Günlük değer (%)

 • Kalori:  220
 • Toplam yağ:  24g                                       % 37
 • Doymuş yağ:  3 g                                       % 15
 • Kolestrol: 0 mg                                           % 0
 • Sodyum: 0 mg                                            % 0
 • Toplam karbonhidrat: 0 g                        % 0
 • Lif: 0 g
 • Şeker: 0 g
 • Protein: 0 g

Sarımsak Yağı Faydaları
Sağlık için son derece faydalı bir bitki olan sarımsağın özellikleri saymakla bitmez. Beden sağlığı, saç ve cilt güzelliği için birbirinden zengin ve çeşitli enzimleri bünyesinde barındıran sarımsak, tansiyon rahatsızlıklarından bronşite; soğuk algınlığından bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine kadar pek çok rahatsızlığa iyi gelir. Yemeklere lezzet ve koku vermesinin yanı sıra vücudu dışardan sağlıkla kuşatıp besleyen sarımsak, tüm bu özelliklerini yağına da vermiştir. Sarımsaktan elde edilen sarımsak yağı da doğal maskeler ve kürlerin içinde kullanılarak tepeden tırnağa şifa ve deva dağıtmaktadır.

Sarımsak Yağı Ne İşe Yarar?

 • Akciğerler üzerinde olumlu tesirler sağlayarak, öksürük, bronşit, tüberküloz gibi akciğer rahatsızlıklarına iyi gelir
 • Balgam söktürür
 • Bağırsak parazitlerinin düşürülmesinde etkilidir
 • Saçların dökülmesini önler ve saçları besleyerek parlaklık verir
 • Damar sertliğine iyi gelir ve kalbe kuvvet verir
 • Dökülen kaşları gürleştirir
 • Böbrek taşı oluşumunu engeller ve mesanedeki taşların atılmasını sağlar
 • Kolesterole iyi gelir

Sarımsak Yağının Saça Faydaları

Eğer kepek probleminiz varsa sarımsak yağı bu sorunun çözümü için biçilmiş kaftandır. Küçük bir şişe sarımsak yağının içinde saç için sayısız faydalar gizlidir. Sarımsak yağı her şeyden evvel kepek oluşumunu önleyerek kepek problemini çözer. Sarımsak yağının muhteviyatındaki antioksidanlar ve enzimler, saç derisini yumuşatarak kepeğe karşı yoğun şekilde savaşır. Saçların dökülmesini hızlandıran mantar oluşumunu engeller. Saç köklerini uyararak kan akışını hızlandırır ve saçların sağlıklı ve hızlı uzamasını sağlar. Yıpranan ve kırılan saç uçlarını hızla onarır. Saç tellerinde kalınlaşma ve hacim artışı sağlayarak dolgun bir görünüm sağlar. Sarımsak yağı güçlü ve keskin bir yağ olduğu için, saç derisini tahriş etmemesi adına koruyucu olarak Argan yağı ve zeytinyağı ile birlikte kullanılması daha doğru olacaktır.

Sarımsak Yağı Saça Nasıl Uygulanır ?

 • Sarımsak yağı maskesi tarifi -1-: Sarımsak yağını, Argan yağı ve zeytinyağı ile inceltin ve önce saç diplerinize parmaklarınızla yedirdiğiniz karışımı tüm saçınıza iyice yayın ve streç filmle sararak yarım saat bekleyin. Süre tamamlanınca saçlarınızı besleyici bir şampuanla yıkayın ve kendi halinde kurumaya bırakın. Sarımsak yağını sürdüğünüzde saç diplerinize bir müddet masaj yapın ki kan dolaşımınız hızlansın, saç kökleriniz uyarılsın ve yeni saçlar çıksın…
 • Sarımsak yağı maskesi tarifi -2- :1 çorba kaşığı sarımsak yağını 1 çorba kaşığı çam yağı ile inceltin ve saç diplerinize friksiyon yapın. Masaj sonunda 30 dakika bekleyin ve saçlarınızı şampuanlayın. Haftada 1 kez tekrarlayacağınız bu kür ile yeni saç oluşumu için saç diplerinize etkili bir uyarı yapmış olacaksınız.

Sarımsak yağının saça faydalarını sıraladık. Şimdi, sarımsak yağı yüze nasıl uygulanır sorusunun cevabını vermeye geldi sıra…

Sarımsak yağı yüze nasıl uygulanır

Sarımsak yağı cilde de son derece iyi gelir. Şaşırmadınız değil mi? Kükürt, aminoasit, germanyum, çinko, A, B1 VE C vitamini içeren bu şifa bombası, cilt sorunlarını iyileştiren ve cildi güzelleştiren bir doğal ilaç adeta. Cildi iltihaplardan arındırarak sivilce sorununu çözen sarımsak yağı, doğrudan cilde sürüldüğünde tahriş edebileceğinden, Hindistan cevizi yağı ile inceltebilirsiniz. 3 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı ile 3 damlasarımsak yağını karıştırın ve bu karışımı sivilcelerin üzerine kompres yaparak uygulayın.

Sarımsak yağı ciltte oluşturulan mantarı da tedavi eder. 3 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı,  3 damla sarımsak yağı ve 1 kapsül E vitaminini karıştırıp mantarın üzerine sürün. İstikrarlı kullanım sonucunda cilt mantarları üzerinde iyileşme sağlayacak bir yöntemdir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Yorum Yaz